Pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym
Masz prawo się denerwować przed wizytą u psychologa. Każdy rodzic odczuwa taki lęk i jest on zupełnie normalny. Rozmowa o problemach nigdy nie należy do łatwych. Przeczytaj, co czeka cię w gabinecie.
Kiedy przygotowujesz się na spotkanie z psychologiem, pamiętaj, że psycholog pracuje dla Ciebie i na Twoją korzyść. Jest zobowiązany do tajemnicy, więc nie powie nikomu o Twoich problemach. Będzie starał Ci się pomóc. Jest przyzwyczajony do słuchania o problemach, więc także Twoje nie zdziwią, nie zbulwersują, ani nie wydają mu się nieistotne.
Pierwsza wizyta jest konsultacją. Ma na celu poznać sprawę, zdiagnozować problem i ustalić sposób poradzenia sobie (w tym plan dalszych działań). Psycholog będzie słuchał o trudnościach oraz zdawał pytania. Będzie chciał poznać Twoje potrzeby i oczekiwania, o to czego się spodziewasz po terapii i co chcesz dzięki niej osiągnąć. Warto zastanowić się nad tym w domu, na spokojnie przed wizytą.
Pytania pozwolą jak najlepiej dobrać formę pomocy do zgłaszanego problemu. Często będą dotyczyły relacji rodzinnych, sytuacji w szkole, domu i pracy, itp… Zdarza się, że wymaga to więcej niż jednego spotkania. Warto zaznaczyć, że konstruktywna praca terapeutyczna musi opierać się na prawdzie, ale gdy na razie za trudno o czymś opowiedzieć, należy to zaznaczyć w rozmowie. Psycholog na pewno to zrozumie. Nie będzie zmuszał do odpowiedzi.
Co musisz zrobić przed wizytą u psychologa:
- zapytać czy na spotkanie należy przyjść od razu z dzieckiem – niektórzy psychologowie na pierwszym spotkaniu chcą porozmawiać jedynie z rodzicem, inni również z dzieckiem.
- pomyśl na dzień przed wizytą, jaki widzisz problem, co w zachowaniu dziecka niepokoi najbardziej.
- przypomnij sobie najważniejsze wydarzenia z życia dziecka (pobyty w szpitalu, poważne choroby czy upadki, ale też pogrzeby, lub inne zdarzenia ważne w rodzinie). Czyli wszystko to, co w jakiś sposób odbiegało od normalnego trybu życia kilkulatka. Pomyśl też, kiedy zaobserwowałaś zmiany w zachowaniu dziecka.
- zabierz ze sobą książeczkę zdrowia dziecka (mogą być tam ważne zapiski o rozwoju dziecka w jego pierwszym roku życia, a także informacje z okresu ciąży). Są bardzo ważne dla psychologa.
Przebieg spotkania:
- Na początku psycholog poprosi cię o wyjaśnienie, z jakiego powodu zdecydowałaś się na konsultację.
- Po rozmowie z rodzicem psycholog zapewne poprosi o pozostawienie go samego z dzieckiem. To potrzebne, bo dzieci często przy rodzicach nie mówią o wszystkim, co je dotyka.
- Psycholog może stwierdzić, że rozwój dzieckajest prawidłowy i to, co rodzicom wydaje się problematycznym zachowaniem, jest charakterystyczne dla etapu rozwoju dziecka. Może jednak także potwierdzić zgłaszane niepokoje. W tej sytuacji przekaże rodzicom adekwatne wskazówki postępowania z dzieckiem oraz wskaże czy potrzebne są np. zajęcia terapeutyczne.
Wizyta u psychologa to pierwszy krok do rozwiązania problemu.
Nie obawiaj się go!
Specjalista sam nie zlikwiduje trudności. Jego zadanie to m.in. podanie sposobów na rozwiązanie problemu, zaplanowania współpracy z rodzicami i dzieckiem. Przed rodzicami zaplanowana zostanie praca, w której istotne będą stanowczość, konsekwencja i systematyczność. Tylko dzięki nim dziecko ma szansę na trwałe efekty i optymalne funkcjonowanie.
Do zobaczenia w gabinecie Pracowni MOVE!