Sensoryczne MOVE
W otaczającym świecie bodźce zmysłowe ciągle działają na nasz wzrok, słuch, dotyk, smak, węch, propriocepcję i równowagę. Zadaniem mózgu jest właściwe zinterpretowanie i zorganizowanie przepływu informacji ze zmysłów, aby ułatwić poruszanie się w przestrzeni oraz adekwatną reakcję na bodźce.
Integracja sensoryczna to proces, podczas którego mózg przyjmuje informacje ze zmysłów dokonując ich analizy przesiewa je, eliminuje, rozpoznaje, interpretuje, a także integruje z już posiadanymi. Robi to, by odpowiedzieć właściwą reakcją ruchową.
Procesy integracji sensorycznej mają swój początek jeszcze w okresie prenatalnym, ale widoczne są przez całe nasze życie. Są podstawą naszego zachowania. Większość z nich odbywa się poza naszą świadomością, dlatego o ich istnieniu dowiadujemy się wtedy, gdy przestają prawidłowo funkcjonować.
Każdy człowiek ma swój niepowtarzalny model przetwarzania sensorycznego. Podczas rozwoju zbliżamy się do ideału integracji sensorycznej, jednak jego osiągnięcie nie jest warunkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania. Inaczej jest, gdy pewne zachowania nie mieszczą się w granicach normy, a deficyty integracji sensorycznej znacząco utrudniają życie – problemy z nauką i nawiązywaniem kontaktów społecznych, brak akceptacji samego siebie i in.
Występujące deficyty integracji sensorycznej mogą wpływać na rozwój mechanizmów zachowania, naukę szkolną, wrażliwość emocjonalną oraz stany pobudzenia. Osłabiają także koncentrację uwagi.
W naszej Pracowni przeprowadzamy profesjonalną diagnozę integracji sensorycznej oraz prowadzimy terapię SI dzieci w różnym wieku.